Web Tasarım ve Kodlama

Ağustos 10, 2021

Web tasarım işiyle meşgul olanlar için kodlama, esasında işin çok da merkezinde olmayan bir teknik beceri. Başka bir şekilde ifade edersek; her webmaster, kodlama bilmek zorunda değildir.

Kodlama, daha doğrusu yazılım, bambaşka bir bilgisayar bilimleri koludur. Evet her webmaster, bir yazılımcının eserini (script/betik) kullanmak zorundadır ancak; kodlama bilmeyebilir. Bu onu daha beceriksiz kılmaz.

Web uzmanları, genel olarak bir web sitesi inşa ederken yazılımcılar tarafından kodlanmış WordPress, PrestaShop, Drupal gibi hazır web yazılımları ya da özel yazılımlar kullanır.

Kodlama bilen bir webmaster tabii ki daha avantajlıdır çünkü; kodlama bilmeyen bir webmasterın yazılım öğrenmesi zordur ancak; bir yazılımcının web uzmanı olması çok zor değildir. Eğer kodladığı alan web yazılım kısmı ise zaten aynı zamanda bir web uzmanıdır.

Web tasarım, website kurulumunu anlatan bir kavramdır. Görsel tasarım (front-end), yazılım (back-end), sunucu yönetimi, SEO gibi birçok alanı kapsamaktadır. Bugün bu alanların hepsini tek başına yapan insan sayısı çok fazla değil. Genellikle işbölümü gereği her alan için farklı bir uzmanın ya da uzmanların elinden çıkan eserler bir araya getirilerek websitesi ortaya çıkmaktadır.

Web tasarım ile kodlama aynı şey değildir.

Kodlama Nedir?

Kodlama, PHP, ASP.net, Javascript, CSS, HTML gibi çeşitli yazılım dilleri kullanılarak betik (script) yazma ya da düzenleme işlemine denmektedir. Tabii saydığımız dillerle yapılan bir kodlama web yazılım anlamına gelir. C, C#, C++, Phyton gibi diller kullanılarak da bilgisayarda kullandığımız programlar yazılmaktadır.

Web yazılım sektöründe en yaygın kullanılan kodlama dili, açık kaynak bir dil olan PHP’dir. WordPress, Magento, Joomla gibi dünyaca ünlü web betikleri PHP kullanılarak geliştirilmiştir.

Bir diğer web yazılım dili ise ASP.NET‘tir. Microsoft tarafından geliştirilen bu web yazılım dili, Windows tabanlı sunucularda genellikle kurumsal siteler tarafından tercih edilir. PHP’ye oranla daha az yaygındır.